שלא כמחקרים אחרים החוקרים את הקרבות ואת נפגעי טראומות, מחקר זה, פרי שיתוף פעולה בין יד בן־צבי, אוניברסיטת תל־אביב ומכללת רופין, מנסה להבין את השפעת חוויות המלחמה על חיי עשרות אלפי לוחמים ותומכי לחימה שבהגיעם לגיל זקנה מתעוררים בהם הזיכרונות ומתעצמים לכדי פרק משמעותי בחיים.
המחקר בודק את החוסן האישי של הלוחמים ואת שורשיו, את המידה בה למדו מהוריהם ושיתפו אחרים חוויותיהם, את רמת ההתגייסות ההקרבה האישית למרות חולשת הממשלה והאכזבה מתפקודה ואת הדרך להמשיך ולהישאר חיוניים בזיקנתם.
את מחקר מובילים ד"ר תמר גיטליץ מאוניברסיטת תל־אביב, ד"ר שרון אבידר ממכללת רופין ומר אריה רוטשטיין, מומחה להזדקנות ולוחם יום כיפור.
המחקר הינו איכותני במהותו, בוחן תמות עיקריות ויהווה תשתית למחקר ויישום פרקטיקות טיפול מתאימות.